Industriada 2017

Tegoroczna Industriada zaskoczyła nas przede wszystkim fatalną pogodą oraz fantastycznym wydarzeniem jakim było ponowne otwarcie dla zwiedzających bram jedynej w swoim rodzaju górnośląskiej katedry industrialu Elektrociepłowni Szombierki. Lejący się z nieba litrami deszcz nie dał rady przepędzić tych, którzy postanowili wyjść mu na przekór. Każdy kto wczoraj zwiedzał EC Szombierki z pewnością przyzna, że było warto. Ja mogę powiedzieć tylko od siebie, że to, co wczoraj zobaczyłem w Bytomiu było jednym z najpiękniejszych przeżyć w moim życiu. Tak, kocham śląski przemysł. Jest mi on bliższy niż …Malediwy. Nic nie poradzę na to, iż w moich żyłach płynie rdza zamiast krwi, a serce ulepione jest z węgla. Zapraszam na fotoreportaż. Aby powiększyć zdjęcie wystarczy na nie kliknąć.

Katedra oglądana z bliska powoduje, że człowiek dopiero wówczas pojmuje jej ogrom. Kominy wysokie na 110 i 120 metrów tylko potęgują to wrażenie.

Niektóre pomieszczenia nie zostały w żaden sposób zabezpieczone przed intruzami, toteż post-apokaliptyczny look wdarł się i tu.

Sklepienia przywodzą na myśl techniki budowlane jakie stosowano przy wznoszeniu kościołów. Określenie elektrociepłowni mianem katedry jest w moim przekonaniu jak najbardziej słuszne.

Jedną z piękniejszych przestrzeni stanowi hala w której niegdyś pracowały trzy kotły. Niestety po II  wojnie zostały zdemontowane i wywiezione na wschód do naszego sąsiada Rosji. Dzisiaj pozostały wyłącznie betonowe fundamenty.

Po przygodzie jaką przeżyliśmy w EC Szombierki skierowaliśmy się do Walcowni Cynku w Szopienicach. Tutaj również czekała na nas moc atrakcji. W tym miejscu należy złożyć specjalne podziękowania byłym pracownikom huty, którzy zaangażowali się w imprezę jako przewodnicy po tym wspaniałym świecie maszyn.

Już za chwilę miał się rozpocząć spektakl dla naszych oczu i uszu. Industrialne dźwięki przenikające się z kolażami starych filmów o tematyce przemysłowej. Chwilę wcześniej projekcja filmu Gwiazdy muszą płonąć. Artystyczne perełki.

Pozostałą część przestrzeni stanowi kolekcja maszyn stosowanych w przemyśle. Są to między innymi różnego rodzaju silniki spalinowe.

Temat przewodnim przestrzeni walcowni była kinematografia.